Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) розмістило свої постійні місії на Рівненській, Чорнобильській і Південноукраїнській АЕС.
Найближчими днями має запрацювати постійна місія на Хмельницькій АЕС.
«Уперше в історії людства ядерні об’єкти стали елементом наступальної воєнної стратегії. Сьогодні я почув від пана генерального директора запевнення у повній підтримці МАГАТЕ наших зусиль із гарантування ядерної безпеки, зокрема на Запорізькій АЕС», — зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі додав, що місії агентства на українських АЕС надаватимуть поради і технічну допомогу. Робота місій, за його словами, має тривати протягом воєнного часу та деякий період після нього, щоб відновити все, що було пошкоджено.
Регулятор виявив недотримання графіків відключень електропостачання споживачам з боку трьох операторів систем розподілу та застосувала до них штрафи.
Так, було прийнято рішення оштрафувати «Вінницяобленерго», «Чернівціобленерго» та «Волиньобленерго».
За результатами перевірок було встановлено, що ці оператори нерівномірно відключали світло споживачам, без дотримання принципу соціальної справедливості. Крім того, вони неналежним чином інформували споживачів про перерви в електропостачанні, зокрема, через власні вебсайти.
Зрештою комісія наклала на компанії штрафи у розмірі 85 тисяч гривень та зобов’язала надалі дотримуватись справедливих графіків відключень, а також вимог щодо належного інформування споживачів про перерви електропостачання.
Крім того, за недотримання принципу недискримінаційності при застосуванні розвантажувальних відключень в умовах дефіциту доступної потужності в енергосистемі НКРЕКП вирішила оштрафувати й керівників згаданих ліцензіатів на 1700 гривень.
США нададуть 125 млн доларів для ремонту енергетичної інфраструктури України.
Як повідомила очільниця Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Саманта Пауер, кошти, зокрема, будуть спрямовані на закупівлю резервного живлення для систем водопостачання та теплопостачання Києва.
Фінансування також допоможе придбати необхідні нині газові турбіни, трансформатори та інше енергетичне обладнання.
Запорізька АЕС зможе відновити роботу щонайменше через два місяці після деокупації.
Як зазначили в Енергоатомі, після звільнення ЗАЕС та її міста-супутника Енергодару українським спецпризначенцям знадобиться мінімум два місяці для знешкодження всіх вибухових пристроїв.
Цей час також необхідний для проведення спеціалістами Енергоатому перевірки стану обладнання і споруд атомної станції та прилеглої території.
«Наразі рашисти не здатні запустити в роботу бодай один енергоблок ЗАЕС, оскільки лінії електропередачі пошкоджені, крім однієї, через яку станція отримує з України живлення на власні потреби. Крім того, Росатому бракує персоналу», — наголосили в Енергоатомі.
Крім того, через простій Запорізької атомної станції та зупинку всіх її енергоблоків відбувається постійна поступова деградація систем і обладнання. Адже не дотримується необхідний температурний режим їх роботи, а блоки перебувають у холодному неробочому стані. Станція не виробляє електроенергію, а тільки споживає її з української енергосистеми.
Німеччина більше не залежить від російського імпорту енергоносіїв.
Федеральний міністр фінансів Крістіан Лінднер заявив, що Німеччина повністю диверсифікувала свою енергетичну інфраструктуру після вторгнення росії в Україну.
«Звичайно, держава все ще залежить від імпорту енергоресурсів, але сьогодні не від імпорту з росії, а від світових ринків», – сказав він.
Зазначимо, раніше ФРН імпортувала з рф близько половини газу та понад третини нафти. Намагаючись знайти альтернативні джерела енергії, країна відновила роботу вугільних електростанцій, відклала плани закриття трьох атомних і намагалася збільшити потужності для зберігання природного газу, імпортованого з інших держав.
Кабмін ухвалив рішення щодо початку будівництва двох енергоблоків АР 1000 за технологією американської компанії Westinghouse на майданчику Хмельницької АЕС.
«Цим ми остаточно відмовляємося від російських атомних технологій у своїй атомній енергетиці», — цитує міністра енергетики Германа Галущенка агентство «Інтерфакс-Україна».
За його словами, вже зараз буде розпочато розроблення техніко-економічного обґрунтування будівництва блоків, запущено процедуру сертифікації технології в Україні та ухвалення закону, необхідного для реалізації проєкту.
Міністр зазначив, що джерелом фінансування стануть кошти НАЕК Енергоатом, а також кредитні кошти, які отримає американська компанія.
Галущенко підтвердив раніше озвучену суму будівництва одного подібного енергоблоку в $5 млрд, зазначивши, що обидва блоки споруджуватимуть паралельно, оскільки це економічно вигідніше. За його прогнозами, будівництво може бути завершено орієнтовно у 2032 році.
ДТЕК втратив з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 127 своїх працівників.
«Ми платимо дуже високу ціну за те, що є світло. 127 працівників ДТЕК загинули, 319 поранені, 46 зникли безвісти, ще четверо – у полоні. Загалом у лавах ЗСУ служать 4779 працівників», — повідомив виконавчий директор компанії Дмитро Сахарук.
За його словами, орієнтовно 10% української енергетики знищено внаслідок ворожих обстрілів, ще приблизно половину пошкоджено.
Прогнозуючи діяльність енергетики у 2023 році, Сахарук зазначив, що дефіцит потужності зберігатиметься і після зими, хоча у дещо менших масштабах. На сьогоднішній день, за його словами, дефіцит електроенергії для населення в середньому становить 50%, трохи більше для промисловості.