електроблюз_розумнийдім

Багатофункціональні системи «розумний будинок» з кожним роком набирають все більшу популярність. Зокрема, це пов’язано з підвищенням технологічної грамотності людей на тлі розвитку цифрової індустрії. Також таке обладнання поступово дешевшає, що робить його більш доступним для широких мас населення.

Визначення “розумний будинок” кожна людина розуміє по-своєму. Для когось це голосовий помічник який вимикає улюблену мелодію, для іншого це розумна лампочка якою можна керувати з телефону, ще хтось бачить у цьому комплексну систему яка керує освітленням, опаленням, вентиляцією, поливом тощо.

Українська компанія i3 Engineering розробляє контролери, які допомагають перетворити звичайний дім на “розумний” та дозволяють віддалено керувати усіма його системами. Це 100% український продукт від ідеї до реалізації.

Електроблюз поговорив зі співзасновником компанії Павлом Цюпкою про те, що ж таке digital house, що він може та як контролери i3 Engineering допоможуть пережити непросту зиму.

електроблюз_розумийдім_цюпка

— Що ж таке насправді “розумний будинок”?

— Наша система дозволяє об’єднати усі електричні пристрої, які є в будинку в одну екосистему. Контролери – це «мозок» інтелектуальної системи, саме вони роблять звичайні пристрої розумними. Тобто ви можете піти в Епіцентр накупити багато різних приладів, як, наприклад вимикачі, лампочки, розетки й за допомогою нашого приладу вони стануть “розумними”. Керувати розумним будинком можна не лише за допомогою мобільного додатку, а і голосовими асистентами як Alexa чи Google Assistant, також звичайними вимикачами. Наша система дає можливість віддаленого доступу і забезпечує новий рівень комфорту в оселі.

— Як виникла ідея займатися “розумним будинком”?

— Я вирішив побудувати власний будинок, для мене було важливо зробити його енергоефективним. Енергоефективність забезпечується відповідними матеріалами та певною системою, що має контролювати правильне використання енергоресурсів. Я почав аналізувати те що було на ринку і побачив, що більшість систем дуже дорогі та надто складні у встановленні й налаштуванні. Також дослідив як автоматизація може додати комфорту і безпеки будинку та виникла ідея розробити власний прилад, який би задовільняв ці потреби. Тоді я написав статтю про те, як бачу розвиток Smart Home наступного покоління. Цю статтю побачили інвестори та вирішили вкласти гроші в цей проєкт.

— Як давно ви вийшли на ринок і де за кордоном можна купити вашу систему?

— Ми три роки займалися розробкою продукту. За два місяці до повномасштабної війни вийшли на ринок. Війна дуже поламала наші плани, але ми не звільнили жодного співробітника. Нашу систему можна придбати в Україні, також ми вийшли на міжнародний ринок і маємо дистриб’юторів у: Литві, Польщі, Казахстані, Грузії, Єгипті, Португалії.

електроблюз_розумнийдім

— Ваша система підходить лише для домашнього користування чи й для бізнесу?

— Як правило нашу систему встановлюють в будинках і квартирах, також є і малий бізнес: ресторани, офісні центри, теплиці. Наші контролери встановлені у декількох готелях Буковелю, для них важливий ефект присутності й можливість дистанційно нагріти або охолодити кімнату перед приїздом гостя. В одному із сіл Львівщини реалізували проєкт вуличного освітлення, світло вмикається в залежності від того коли сходить й заходить сонце. Також можна впровадити деякі елементи розумного міста, як, наприклад керування світлофорами.

— Це провідна система “розумного будинку”, правильно? Яким чином вона працює?

— Наша система складається з контролерів, мобільного додатку для всіх популярних мобільних та настільних платформ, а також хмари, яка дозволяє робити інтеграції з іншими системами й отримувати віддалений доступ до будинку. Також можна інтегруватися з голосовими помічниками й керувати голосом.

Система працює за нашим власним протоколом, контролери з’єднуються в однорангову мережу, що дозволяє будь-якому з них знати що відбувається на інших. Ми використовуємо постулати мультимастера, тобто в нас немає центрального приладу, таким чином ми збільшуємо стійкість нашого продукту. Навіть якщо в одному контролері немає живлення, то вся мережа буде працювати. На відміну від інших систем, в яких при виході з ладу центрального приладу не можна буде навіть увімкнути світло.

У контролерах ми використовуємо власну систему, яка базується на операційній системі реального часу, програмне забезпечення написано мовою програмування С. Всередині знаходиться два процесори, один відповідає за спілкування з іншими контролерами, а інший — за автоматизацію. Таким чином ми завжди можемо гарантувати стабільну та якісну роботу обладнання. Основним ядром нашої системи є мікроконтролер STM32.

електроблюз_розумнийдім

— Але ж звичайний споживач не може все це знати та розуміти. Як бути в такому випадку? Хто встановлює систему в будинку?

— Систему встановлюють інтегратори, які вже мають певний досвід, або електрики  — користувач абстрагований від цього процесу. Ще на етапі встановлення системи користувач разом з електриком заповнює спеціальний чек-лист, де зазначається скільки пристроїв та якого типу (опалення, освітлення, кондиціонування, вентиляція тощо) має бути в будинку. Далі електрик згідно чек-листа підбирає необхідний контролер, встановлює і налаштовує систему. Користувач лише користується і за потреби може змінювати правила автоматизації. Наприклад у два кліки в додатку змінювати, яка кнопка вимикача увімкне світло в кухні, а яка закриє ролети.

Наше завдання зробити так, аби кожен електрик зміг налаштувати систему автоматизації будь-якої складності. Для цього ми започаткували i3 Automation Academy де навчаємо як налаштовувати нашу систему, формулювати технічне завдання згідно з вимогами замовника, підібрати обладнання, як автоматизувати різноманітні об’єкти. Для електриків це можливість розширити свій спектр послуг і заробляти більше. Навчання вже пройшло більше ніж 150 електриків в Україні, всі вони вміють встановлювати й налаштовувати нашу систему.

— Як загалом працюють ваші контролери?

— Якщо у вас є, наприклад, лампочка — то це не просто лампочка. Вона може бути з імпульсним блоком живлення, димована, постійного струму і так далі. З точки зору комутації є різний спосіб керування цією лампочкою і він закладається у нашому приладі. Всі наші 15 модифікацій контролерів — це комбінація різних можливих включень домашніх пристроїв. Наприклад, якщо у будинку або квартирі є 10 димованих лампочок, 2 не димовані й 4 світлодіодні стрічки вам достатньо одного контролера. Якщо у вас інша комбінація — більшість лампочок не димовані і кілька світлодіодних стрічок, то потрібен буде інший контролер, адже спосіб керування цими приладами  інший.

— Контролер один має бути на будинок чи квартиру?

— Все залежить від функціонала який хоче отримати клієнт. У нас є проєкти, де використано  один контролер для автоматизації освітлення квартири, а є де 16 — це будинок на 500 квадратних метрів де автоматизовано фактично все.

— Чи є у вас українські конкуренти? З компанією Ajax Systems ви конкуренти чи партнери? 

— В Україні у нас немає конкурентів, але є багато виробників, які покривають близько 5% від того функціоналу, який ми робимо. Ми конкуруємо зі світовими виробниками дротових систем, котрі як і ми виготовляють контролери, наприклад Loxone, Crestron, Control4. А з Ajax ми партнери. Вони займаються безпекою, а ми автоматизацією. Ми можемо інтегруватися з їхніми пристроями. Оскільки ми не розробляємо рішення для безпеки, всім рекомендуємо Ajax.

— Чи підходить ваша система для будинків з уже зробленим ремонтом?

— Залежить від того як прокладена електропроводка. Є два способи прокладання інженерії у будинку: європейський та радянський. Радянський — це коли роблять коробки зверху, тоді, на жаль, нічого не вийде. Якщо європейський спосіб коли все з’єднання відбувається у щитках — тоді немає ніяких проблем, нашу систему можна поставити в оселю з вже зробленим ремонтом. Також якщо якийсь прилад забули підключити, ми маємо інтеграцію з бездротовими приладами.

— Чи дуже дорого зробити будинок “розумним” за допомогою ваших контролерів?

— Все залежить від кількості приладів, які необхідно об’єднати в одну мережу і якими клієнт хочете керувати. Наприклад, наш найдорожчий контролер коштує тисячу доларів. Цей прилад може перетворити в “розумні” 22 вхідних пристрої та 30 вихідних. Якщо говорити про вартість встановлення системи “розумного будинку” здебільшого можна орієнтуватись на показник 3-7% від вартості нерухомості, але загальноприйнятої формули розрахунку не існує. Кожен проєкт індивідуальний, остаточна вартість буде залежати від розміру будинку і функціоналу, обладнання (можна придбати вимикач за 50 гривень, а можна за 5000), сюди також входять витрати на розробку проєкту та встановлення.

електроблюз_розумнийдім

— Як організувати резервне живлення в системі “розумний будинок”?

— Якщо інтегрувати акумуляторні батареї та ергометри — система автоматично виявить відсутність електропостачання та перейде на резервне живлення. Це забезпечить роботу освітлення, системи опалення та інших пристроїв в ЕКО режимі. Наші контролери вміють працювати в низьковольтному режимі, що дозволить збільшити час роботи всієї системи в декілька разів. При відновленні електропостачання, система автоматично вийде з режиму резервного живлення.

— Як працює ЕКО режим? 

— Вмикатиметься лише додаткова або ж фонова підсвітка — це дає можливість економити на таких елементах як фасадне чи ландшафтне освітлення, центральні групи освітлення великої потужності чи освітлення у господарських приміщеннях що не використовуються. Усі димовані лампи вмикатимуться на 20-30%, забезпечуючи достатній рівень освітлення і при цьому значно скорочуючи кількість спожитої енергії. Завдяки інтеграції живлення газового котла та термоголовок система знизить температуру на декілька градусів — це забезпечить комфортне керування кліматом лише у кімнатах що використовуються, не витрачаючи дорогоцінні ресурси на електричну теплу підлогу чи обігрів гостьових кімнат.  Не критичні групи навантаження автоматично вимкнуться, що дозолить використовувати заряд батарей лише на те, що дійсно потрібно.