Споживання електроенергії в Україні 9 січня зросло через зниження температури та збільшення споживання промисловістю та бізнесом з початком робочого тижня.
«У зв’язку з цим для забезпечення балансу в енергосистемі до всіх областей України доведені ліміти споживання, які діють з 4:00 до 24:00. Перевищення лімітів призводить до застосування аварійних обмежень», — попередили в Укренерго.
Зазначається, що ситуація з електропостачанням у прифронтових регіонах на сході та півдні залишається складною через значні пошкодження електромереж під час бойових дій.
Крім цього, вночі росіяни обстріляли один з об’єктів генерації на півдні країни.
«Наразі енергосистема не в змозі покрити споживання у повному обсязі через пошкодження та окупацію ворогом низки електростанцій, які виробляють електроенергію, серед яких і найпотужніша Запорізька АЕС», — додали у компанії.
Для Києва розробляють нову схему електропостачання для того, щоб у столиці завжди було достатньо е/е для забезпечення побутових споживачів водопостачанням та опаленням.
«Якщо все вдасться зробити так, як зараз заплановано, то з середини лютого Києву буде все одно на будь-який блекаут. У місті буде резервна генерація для водоканалів, для теплових станцій. Щоб якщо система не працює, всі отримали живлення, тепло та воду», — повідомив директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.
В Україну завезли понад 2 млн електричних акумуляторів за «пільговими умовами».
Як повідомив нардеп Ярослав Железняк, з 12 листопада по 31 грудня 2022 року, коли від сплати ПДВ та в’їзного мита були звільнені важливі для проходження опалювального сезону товари, до України завезли 2,16 млн штук електричних акумуляторів.
Загальна сума імпорту електричних акумуляторів за час дії пільгових умов на ввезення становить 82,2 млн доларів.
Щодо трансформаторів, то з 12 листопада по 31 грудня їх завезли в Україну 20,6 тис штук на загальну суму 11,3 млн доларів США.
При цьому Железняк наголосив, що це число не включає гуманітарну допомогу. Партнери, і не тільки західні, регулярно передають України обладнання для поліпшення ситуації в енергетиці.
Попри удари Росії по енергооб’єктах, з початку року у більшості регіонів України ситуація з електропостачанням поліпшилася. Контроль за дотриманням графіків відключень дав позитивні результати.
«Наразі триває активна робота з відновлення пошкоджених об’єктів генерації, магістральних та розподільчих мереж, яка є достатньо часо- та ресурсозатратною. У прифронтовій зоні ремонтні роботи на деяких енергооб’єктах неможливі під час активних бойових дій, що ускладнює ситуацію з відновленням живлення», — повідомив міністр енергетики Герман Галущенко.
Зазначається, що через зростання попиту на електроенергію внаслідок похолодання будуть застосовуватись графіки відключень електропостачання з метою попередження аварій через навантаження енергосистеми.
«Однак, завдяки вжитим заходам контролю, на сьогодні графіки цих відключень є більш виваженими, збалансованими та справедливими», – додав Галущенко.
У Кабміні анонсували створення в Україні системи мініелектростанції.
«З метою унеможливити тривале виведення з ладу енергосистеми, Правительство планує ряд заходів для запуску систем вітчизняних мініелектростанцій. Їх призначення – убезпечити основні станції, сформувати критичний резерв та незалежність генерування енергії», — повідомили у Міністерстві з питань реінтеграції окупованих територій.
Зазначається, що мініелектростанції будуть допомагати постачати воду та тепло в населені пункти, а також забезпечувати енергетичну безпеку атомної генерації.
Такі електростанції невеликі та не вимагають особливого обслуговування. Двадцять таких станцій можуть видати потужність одного атомного блоку. Наприклад, для старту атомного блоку потрібно 100-150 МВт. Генератори такої потужності не досягають, а ось мініелектростанції добре впораються із цим завданням.
Аномально тепла температура повітря в січні ослабить навантаження на газосховища в Європейському союзі. Через теплу погоду ціни на газ в Європі падають до рівня 2021 року.
Як пише Bloomberg, помірні погодні умови, ймовірно, збережуться у всьому регіоні до кінця місяця. Така ситуація є благом для країн Європейського союзу, оскільки вони борються з нищівною кризою, що призвела до збільшення рахунків за електроенергію та зростання інфляції.
Через теплу погоду попит на опалення в Європі буде нижчим за середній за 10 років.
Це різкий поворот після низьких температур на початку грудня, які викликали побоювання щодо надто швидкого виснаження запасів газу. Уряди та споживачі більшу частину літа турбувалися про те, що їм загрожує відключення електрики після різкого припинення постачання газу до Росії після війни в Україні.
Але запаси газу тепер повніші, ніж зазвичай, і останніми днями деякі країни навіть відправляють газ до сховищ, оскільки попит знижується з погодою.
Попит на електромобілі в Україні зріс у півтора раза за рік.
«За 2022 рік сервісними центрами МВС було зареєстровано на території нашої держави 13 321 електрокарів. Це на 56% більше порівняно з попереднім роком. Нагадаємо, за 2021 ця цифра становила 8 541», — повідомили у МВС.
Зазначається, що загальна кількість електромобілів, зареєстрованих в Україні, становить 46 830.