електроблюз_тес_еско

Об’єднана енергосистема України 16 березня стала частиною енергосистеми континентальної Європи ENTSO-E. Таким чином Україна стала членом «енергетичного Євросоюзу». У зв’язку з цим вся українська енергосистема повинна буде відповідати європейським стандартам в галузі енергоощадження. У цьому контексті в Україні стають дуже популярними саме ЕСКО-проекти, які дозволяють заощаджувати енергоресурси.

Одним з успішних прикладів реалізації ЕСКО-контрактів в Україні є проект на Ладижинський ТЕС. Журналіст Електроблюзу обговорив реалізацію цього проекту з його керівником – Євгеном Перебейносом.

—        Доброго дня! Ладижинська ТЕС першою серед ТЕС реалізувала ЕСКО-проект з модернізації насосів. Чим цікавий цей проект?

—        Ладижинська ТЕС- це приклад вдало реалізованого рішення. Цей проект дав певний поштовх до реалізації схожих ЕСКО-проектів на держаних підприємствах. Сам проект цікавий тим, що на об’єкті було чотири старих радянських насосів, які подавали очищену воду на станцію. Відстань від водойми до станції 12 кілометрів. На підстанції, яка подавала воду, цілодобово чергували три працівники та по дзвінку з ТЕС регулювали подачу води. В рамках ЕСКО-контракту був встановлений перетворювач частоти 630 кВт/6кВ виробництва компанії STEP. Цей частотний перетворювач дозволив оптимізувати подачу води на станцію. На вході на станцію був встановлений датчик, за допомогою якого контролювалась подача води саме в тому обсязі, який необхідний станції. Перетворювач частоти, по-перше, дозволив зекономити на роботі двигунів — перевести їх в оптимальний режим роботи, по-друге — розв’язав проблему автоматизації, тобто присутність диспетчера перестала бути необхідністю.

—        Які складності були при реалізації цього проекту?

—        Основною складністю проекту була велика відстань між місцем, де стояли двигуни та перетворювач частоти, і самою станцією. Контроль роботи двигуна відбувається згідно з заданим тиском на вході на станцію. Був встановлений датчик і ця проблема була вирішена через передачу радіосигналу по спеціально виділеному радіоканалу до частотного перетворювача.

—        Яка економія була досягнена завдяки цьому ЕСКО-контракту?

—        Проект окупився протягом року незважаючи на його значну вартість, реальна економія склала близько 60%.

—        Тобто завдяки одному перетворювачу частоти вдалось заощаджувати 60% енергоресурсів?

—        Так. Що цікаво — це була перша реалізація продукції китайської компанії STEP в Україні такого масштабу. Проект був пілотний, тобто до цього була практика використання низьковольтних перетворювачів частоти, в цьому проекті був застосований високовольтний перетворювач частоти. Китайська компанія STEP була відкриттям для українського ринку.

—        Чому? Були якісь упередження щодо якості китайських товарів?

—        Упередження, які існують в нашій країні з приводу якості китайських товарів вони давно втратили актуальність. Китай – це високорозвинене технологічне виробництво.

—        Хто був ініціатором цього ЕСКО-контракту?

—        Ініціатива реалізувати цей проект була від компанії ТОВ «Ясно енергоефективність», яка є підрозділом ДТЕК. Це компанія створена для реалізації таких проектів. Тобто це компанія, яка може прийти на підприємство, провести аудит, запропонувати технічне рішення і за допомогою підрядних організацій втілити його в життя. При цьому компанії-замовнику не потрібно використовувати власні кошти. Все бере на себе ТОВ «Ясно енергоефективність», як енергосервісна компанія. У цьому випадку компанія Е.NEXT, в якій я тоді працював, виступала як підрядник, який виконує роботи по поставці та монтажу обладнання.

—        Ви сказали, що ЕСКО-проект на Ладижинській ТЕС дав певний поштовх для популяризації таких проектів в Україні. Наскільки загалом зараз популярні енергоефективні проекти в наші країні?

—        Україна на початку року стала частиною енергетичної системи Євросоюзу. Це європейські стандарти в області передачі, розподілу та використання енергоресурсів. У зв’язку з цим, вся українська енергосистема вже починає та повинна буде відповідати європейським стандартам в галузі енергозбереження. Саме тому в Україні стають популярними ЕСКО-проекти. І ця тема є дуже перспективною для України на найближчий час.

По інформації пресслужби Держенергоефективності, на кінець червня 2022 року в Україні укладено 578 ЕСКО-договорів на загальну суму більше 1,34 мільярда гривень. Попри складнощі воєнного стану енергосервіс продовжує працювати  і доводить свою ефективність. Масштаби застосування цього механізму можуть збільшитися з огляду на потребу у відновленні численних будівель.

Ладижинська ТЕС — теплова електростанція, яка розташована в місті Ладижин Вінницької області. Вона була введена в експлуатацію у 1970 році. З 2012 року є структурним підрозділом «ДТЕК Західенерго». На станції встановлено 6 енергоблоків потужністю 300 МВт кожен. Всю вироблену електроенергію «ДТЕК Ладижинська ТЕС» відпускає в об’єднану енергосистему України.