електроблюз_еско_економія

Питання заощадження енергоресурсів завжди на часі. Часто дискусії в цій сфері зводяться до загальних тез про користь економії або порад, як менше витрачати. Комплексні ЕСКО-проекти дозволяють економити на споживанні енергоресурсів без додаткових витрат та кредитів.

ЕСКО-проекти — це ефективний механізм заощадження енергоресурсів на об’єктах державної та комунальної власності внаслідок впровадження енергоефективних заходів. Суть енергосервісних договорів проста: ЕСКО вкладає в енергоефективні заходи та отримує повернення інвестицій з певним прибутком внаслідок економії витрат на енергоресурси. Тобто підприємству або іншому об’єкту не потрібно шукати додаткові кошти, щоб почати заощаджувати. Завдяки ЕСКО-проекту можна заощадити до 80% на освітлені.

Втілення ЕСКО-контрактів починається з того, що замовник має певні проблеми та немає коштів на їх вирішення. Далі ЕСКО-компанія приїжджає до замовника та виявляє проблемні ділянки, проводить енергоаудит та займається пошуком технічного рішення, яке вирішить проблеми замовника. Після цього роблять економічне обґрунтування, його погоджують з замовником та підписують контракт. Зазвичай, такі контракти розраховані на термін від року до десяти. Найбільш поширені контракти — на два-три роки.

Після підписання договору, ЕСКО-компанія повністю втілює енергоефективні заходи. Вона купує та встановлює потрібне обладнання, контролює його роботу та проводить інші енергоефективні заходи. Також ЕСКО-компанії проводять навчання для співробітників підприємства, де реалізується контракт, для того, щоб вони могли ефективно працювати з новим обладнанням. Одним з головних етапів втілення енергосервісного контракту є встановлення системи дистанційного моніторингу витрат (обліку). Завдяки цьому і замовник, і виконавець можуть в себе на екрані комп’ютера бачити якої економії досягнуто. Після закінчення контракту все встановлене обладнання залишається замовнику та він вже отримує всю економію собі.

ЕСКО-контракти вже давно відомі в Європі. В Україні такі проекти стали популярними років п’ять тому. Після початку повномасштабного вторгнення ЕСКО-проекти відійшли на другий план, але зараз цей рух знов почав відновлюватися та набирати обороти.

Найближчими днями в журналі Електроблюз вийде інтерв’ю з Євгеном Перебейносом, який має досвід впровадження декількох ЕСКО-проектів в Україні. Читайте на сайті журналу.