Вже місяць як ми боремося з навалою, якої Європа не бачила з часів Другої світової війни. Про це повідомляє Електроблюз.
Енергетичний фронт відкрився у перший день війни. Саме опівночі 24 лютого ми від’єдналися від енергосистеми росії і білорусії і почали працювати в ізольованому режимі для того, щоб в подальшому приєднатися до енергосистеми ЄС.
Ми готувалися до роботи в ізольованому режимі протягом трьох днів, але у зв’язку з військовою агресією енергосистема України працювала ізольовано і в подальшому. Було прийнято рішення ніколи вже не повертатися назад до енергосистеми рф і рб.
Протягом 21 доби українська система витримувала ізольований режим. Увесь цей час ми майже щодня спілкувалися з нашими партнерами – міністрами, комісарами ЄС, партнерами з США, Великобританії – з тим, щоб запровадити процедуру термінового приєднання України до енергосистеми ЄС.
Через 21 добу, 16 березня, таке рішення було прийняте. Це історична подія. За місяць жорстокої війни, яку розв’язала рф в Україні, ми приєдналися до європейської енергосистеми ENTSO-E. Це дуже важливий крок для європейської інтеграції України.
Це те, що ми планували, те, чого ми хотіли. Але по плану це мало відбутися у 2023 році. Однак через ті події, які відбуваються зараз в Україні, ми прискорили процес приєднання. І наші партнери нас дуже підтримали в цьому прагненні стати частиною ЄС. Це наш енергетичний безвіз. Він дуже важливий для самої системи, бо надає енергосистемі можливість бути більш безпечною і стабільною.
Зараз ми плануємо подальші кроки, які передбачають об’єднання ринків, що дасть можливість комерційного обміну між енергосистемою України і єдиною енергосистемою ЄС.
На фоні цієї історичної події російська агресія принесла і серйозні виклики для нашої енергосистеми.
Перш за все – це ядерний тероризм з боку рф. На сьогодні захоплені Чорнобильська і Запорізька атомні станції. Ми постійно апелюємо до міжнародних інституцій, МАГАТЕ, звертаємося з тим, що дії РФ – це класичний прояв ядерного тероризму, порушення всіх міжнародних конвенцій у сфері ядерної енергетики.
Ми апелюємо до того, щоб була відповідна реакція з боку наших партнерів, яка б забезпечила вивід російських військ з ядерних об’єктів і створення нормальних можливостей для роботи персоналу АЕС. Адже відповідальність і робота атомників вимагає відпочинку, вимагає зміни, а не безперервної праці протягом тижнів.
Це дуже важливі фактори, які ставлять під загрозу ядерну безпеку не тільки України, а і Європи, і навіть всього світу. Адже ядерна війна не обов’язково повинна початися з атаки ядерною зброєю.
В Україні чотири атомні станції з 15 атомними блоками, є відпрацьоване ядерне паливо, і все це створює велику небезпеку для світу з точки зору ядерної загрози. Саме тому ми і апелюємо до міжнародних інстанцій з питанням закриття неба. Географія розташування атомних станцій передбачає, що вони покривають майже всю територію країни – дві станції на заході країни, одна на півдні, плюс Запорізька. І тому питання забезпечення безпеки нашого неба є ключовим з точки зору ядерної безпеки світу загалом.
Крім цього, великої шкоди окупанти завдали й іншій енергетичній інфраструктурі. Зокрема, в окупації працює Каховська ГЕС, Охтирська ТЕЦ, пошкоджена Луганська ТЕС, Чернігівська. Зупинено близько 40 газорозподільчих станцій, має місце знеструмлення багатьох населених пунктів. На сьогодні близько 870 тисяч споживачів залишаються без електропостачання, і близько 290 тисяч споживачів – без газопостачання.
Щодня енергетики під обстрілами, ризикуючи життям, роблять все можливе для відновлення електро- та газопостачання. Наші бригади повертають світло і тепло у домівки українців на Миколаївщині, Харківщині, Сумщині, в Київській області, на сході. Але обстріли продовжуються і відповідно такі пошкодження повторюються знову і знову. І знову енергетики виходять під обстріли, щоб відновити постачання.
Важливо, що енергосистема України працює стабільно. Навіть в умовах війни. Ми маємо необхідні ресурси для забезпечення стабільної, безперебійної роботи для забезпечення споживачів. Крім необхідних ресурсів і стабільності системи, ми маємо резерви, які можуть бути використані за необхідності. Все це дає нам впевненість у подальшій роботі. Немає підстав для штучного зниження споживання. Ми закликаємо використовувати енергосистему по максимуму, це надасть можливість всім бути належно забезпеченими енергопостачанням.
За цей місяць ми відчули дуже сильну підтримку наших партнерів. Перш за все це постійні контакти з представниками Єврокомісії, міжнародними організаціями, США, Британією та іншими багатьма нашими друзями. Ми отримуємо і політичну підтримку, і допомогу з технічним обладнанням, поставки енергоресурсів. Так, нещодавно уряд Австралії запропонував за власний кошт поставити в Україну 70 тисяч тонн енергетичного вугілля.
Так само важливий напрямок співпраці з нашими міжнародними партнерами у сфері енергетики – це запровадження санкцій проти росії. Саме санкції у сфері енергетики є дуже болючими для агресора і наша мета – зробити так, щоб росія не змогла заробляти на енергоресурсах, спрямовуючи відповідні кошти на війну.
Енергетичний фронт тримається міцно. Енергетичний фронт дає відсіч агресору. Ми відбудуємо пошкоджені лінії, знищені ворогом об’єкти енергетичної інфраструктури після нашої перемоги за найкращими світовими стандартами.
Слава Україні!
Як раніше повідомляв Електроблюз, журнал створив базу компаній, які продовжують працювати в умовах воєнного стану.