Голова Держенергоефективності Валерій Безус обговорив із представниками Світового банку програму «Transformative Carbon Asset Facility» (TCAF) та можливості для її реалізації в Україні.
Про це повідомляє пресслужба Держенергоефективності, передає Електроблюз.
TCAF – це трастовий фонд, ініційований групою Світового банку із кількома країнами ЄС на конференції ООН з клімату в Парижі у 2015 році. Ще тоді засновники фонду поставили за мету підтримати та активізувати зусилля країн у досягненні цілей Паризької угоди та реалізації національно визначених внесків (NDC).
Особливістю програми є її спрямованість на великомасштабні проєкти, орієнтовані на реальний результат – скорочення викидів СО2 у середньому на 1 млн тонн у рік. Тому у фокусі уваги – широкий спектр проєктів: від енергоефективності до «чистої» енергетики.
Стартувавши у 2017 році, TCAF напрацював значний досвід щодо надання допомоги країнам у впровадженні загальноекономічної чи галузевої політики і програм, що стимулюють інвестиції у низьковуглецевий розвиток.
Декарбонізація економіки, безумовно, є одним з пріоритетів і для України, яка рухається євроінтеграційним шляхом, однією з перших ратифікувала Паризьку угоду та враховує виклики Європейської зеленої угоди.
Ключовими інструментами для декарбонізації є підвищення рівня енергоефективності національної економіки та розвиток відновлюваної енергетики, що є сферою відповідальності Держенергоефективності.
Окреслюючи напрацювання України в енергоефективності, Валерій Безус акцентував увагу на прийнятому законі «Про енергетичну ефективність», який встановлює європейські умови для стимулювання енергоефективності в усіх секторах економіки. Також в кінці минулого року уряд України схвалив Національний план дій з енергоефективності на період до 2030 року, а також план заходів на найближчі три роки.
Крім цього, Валерій Безус повідомив про низку важливих ініціатив, над якими працює Агентство. Серед них – створення Фонду декарбонізації, державних цільових програм енергетичної модернізації житлового фонду, підприємств-виробників теплової енергії, водопостачання і водовідведення, а також запуск хвилі реновацій бюджетних установ та багато іншого.
Що стосується «зеленої» енергетики, Держенергоефективності підготувало низку важливих для галузі стратегічних документів.
«Ми розробили та оприлюднили для обговорення проєкт Національного плану дій з відновлюваної енергетики до 2030 року. У плані визначили амбітну ціль та заходи, щоб забезпечити подальший збалансований розвиток цього сектору, враховуючи реалії економіки та енергетики. Також Держенергоефективності розробило проєкт Водневої стратегії України», – повідомив В.Безус.
Водночас, перспективними для України є напрям стимулювання виробництва біометану і запровадження єдиного механізму видачі гарантії походження всіх видів «зеленої» енергії, над чим ведеться робота разом із міненерго.
За підсумками зустрічі учасники домовилися продовжити діалог та визначати конкретні напрями для співпраці із залученням профільних міністерств.
Як раніше повідомляв Електроблюз, на енергомодернізацію підприємств можуть виділити 900 млн грн.