На цьому сьогодні на відкритті німецько-українського енергодня наголосила перша заступниця міністра енергетики Ольга Буславець, передає Електроблюз з посиланням на прес-службу міненерго.
«Україна вже зробила свій вибір на користь «зеленого» енергетичного переходу. Наразі завершується підготовка другого національного визначеного внеску до Паризької угоди, триває розробка інтегрованого плану з енергетики та клімату до 2030 року. Також ми починаємо підготовку нової енергетичної стратегії до 2050 року на базі моделі низьковуглецевого розвитку галузі», – зазначила Ольга Буславець.
За її словами, в серпні цього року було підписано спільну заяву між міністерством енергетики України та федеральним міністерством економіки та енергетики Німеччини про започаткування нового енергетичного партнерства. Це стало імпульсом стратегічного співробітництва для обміну досвідом та інноваціями, енергетичними технологіями та реалізації спільних проектів. Було визначено п’ять напрямів кооперації між державним та приватним секторами двох держав – декарбонізація, енергоефективність, відновлювана енергетика, воднева енергетика, трансформація вугільних регіонів.
У сфері енергоефективності очікується прийняття базового закону про енергетичну ефективність. Проєкт закону найближчим часом буде подано на розгляд уряду, а потім – до парламенту. Невдовзі буде схвалено національний план дій з енергоефективності на період до 2030 року, розроблений за підтримки секретаріату Енергетичного співтовариства.
Міністерство ініціювало створення Фонду декарбонізації, який дозволить реінвестувати частину надходжень від податку на викиди СО2 виключно на скорочення викидів парникових газів.
Розробки Міненерго лягли в основу законопроєктів для відновлення функціонування енергосервісу та розвитку механізму ЕСКО.
Міністерство максимально сприяло стабілізації роботи галузі ВДЕ. Це дозволило значно покращити рівень розрахунків Гарантованого покупця із виробниками «зеленої» електроенергії, які за серпень та вересень склали 100%, за жовтень – близько 80%. При цьому міністерство докладає всі зусилля для 100% оплати на постійній основі, введення системи «зелених» аукціонів, проведення конкурсів на будівництво нової генеруючої потужності, що забезпечить розвиток відновлюваної енергетики, зробить її економічно ефективною та привабливою для інвесторів.
Наступним кроком стане підготовка концепції водневої енергетики та законодавства, яке має бути прийнято для запуску ринку в Україні і його інтеграції до європейського. Спільно з німецькими партнерами вже напрацьовано портфель проектів, які можуть бути реалізовані в рамках енергетичного партнерства.
«Також міненерго розробило концепцію реформування вугільної галузі. Передбачається закриття збиткових шахт протягом 10 років, мінімізація дотацій галузі з держбюджету, поступове зменшення використання викопного палива, враховуючи потребу вітчизняної теплової генерації (до 2070 року). Спільно з німецькими партнерами планується запуск пілотних проектів з трансформації вугільних мономіст та Мультипартнерського фонду для залучення технічної і фінансової допомоги на впровадження реформи», – повідомила перший заступник міністра енергетики.