Электроблюз-Госэнергоэффективности-Гура

Керівник Держенергоефективності Костянтин Гура під час онлайн-семінару «Підвищення енергоефективності ОТГ» закликав громади ініціювати проекти з енергоефективності.

Про це повідомляє прес-служба відомства, передає Електроблюз.

За його словами, це дозволить зменшувати витрати місцевих бюджетів на оплату енергоносіїв, покращувати якість життя людей та розвивати економіку.

«Знаковим є те, що наш захід відбувається фактично перед Днем місцевого самоврядування в Україні. І саме енергоефективність є одним із найбільш цікавих сфер для громад, які об’єдналися з метою раціонального використання як фінансових, так і природних та енергетичних ресурсів. Енергоефективність – це ключ до соціально-економічного розвитку», – наголосив К.Гура.

На безумовній важливості заходів з енергоефективності для економії місцевих бюджетів та розвитку громад також наголосив член правління ГО «Асоціація ОТГ» Веніамін Сітов.

У свою чергу, проектний координатор Представництва Фонду ім. Ф.Еберта в Україні Марія Коваль зауважила про те, що необхідно змінювати культуру енергоспоживання в Україні та проводити широку роз’яснювальну роботу. Зокрема, за підтримки Фонду спільно з Держенергоефективності було проведено більше 60 семінарів з енергоефективності для громад.

Голова правління ГО «Українська асоціація енергосервісних компаній» Олексій Корчміт акцентував увагу громад на тому, що сьогодні в країні є різні інструменти фінансування енергоефективних проектів і ними варто користуватися.

Электроблюз-Госэнергоэффективности-Гура-1

Якщо говорити про житловий сектор, що споживає третину всієї енергії в країні, то за ініціативи Держенергоефективності та Міненерго продовжено програму «теплих кредитів» на 2021 рік. У програмі зможуть взяти участь мешканці індивідуальних будинків. Перелік обладнання, на придбання якого можна залучити кредит, розширено. Окрім заміни котлів та утеплення, учасники програми зможуть встановити ще й інтелектуальні лічильники електроенергії, електрозарядки або системи накопичення енергії.

Для бюджетної сфери є ЕСКО-механізм, завдяки якому в країні за кошти інвесторів модернізується понад 500 бюджетних установ. Загальна вартість ЕСКО-контрактів – майже 1,2 млрд грн. Середня річна економія – 35%.

«Наразі в парламенті зареєстровано низку законопроєктів, які дозволять зняти існуючі бар’єри для ЕСКО-закупівель. Також пропонується розширити енергосервіс на комунальну сферу та енергетику. Законопроєкти мають бути прийняті для відновлення цього дієвого механізму. Тим часом громадам вже зараз варто готувати проекти», – пояснив К.Гура.

Крім цього, Міненерго, Держенергоефективності та партнери ініціювали створення Фонду декарбонізації.

«Ідея полягає у тому, щоб зробити кошти з податку на викиди СО2 цільовими та реінвестувати їх у заходи для зменшення цих викидів. За оцінками експертів, якщо використати близько 900 млн грн надходжень на енергоефективні цілі, то вже через рік отримаємо у 2 рази більше суму у якості поповнень до держбюджету», – наголосив очільник Агентства.