Запорізька атомна електростанція — найбільша в Європі, та третя у світі. Вона має шість енергоблоків, а це 40% всіх атомних реакторів в Україні. російські війська захопили місто Енергодар, в якому знаходиться станція, ще 4 березня. Сама Запорізька АЕС знаходиться під постійними обстрілами. Нещодавно АЕС проінспектувала місія Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) та представила звіт, в якому зафіксовані випадки розміщення російської військової техніки на території станції.
Чи може піти рф на підрив ЗАЕС, які можуть бути наслідки аварії, як можна убезпечити ситуацію та як підготуватись українцям? Ці та інші питання журналіст Електроблюзу обговорив з фахівцем з ядерної безпеки, який побажав залишитись анонімом.
— Як ви оцінюєте ситуацію, яка зараз склалася на Запорізькій АЕС?
— Реальну ситуацію на ЗАЕС зараз ніхто точно не знає. Про неї складно говорити, адже її може знати тільки персонал, який там знаходиться. Загалом, постійні обстріли та окупація звісно дуже погано впливають на загальну ситуацію на станції. Робітники знаходяться в постійному стресі та дуже втомлені, а мають бути спокійними. Адже, якщо там дійсно починається аварія, персонал має бути зосередженим, не метушитися та не переживати.
— Як ви вважаєте, чи піде рф на підрив Запорізької АЕС?
— Моя думка така, що вони не збираються підривати ЗАЕС. Принаймні поки що, і, скоріше за все, не будуть її підривати. Тому що російські військові займаються більше мародерством, ніж “звільненням України від нацистів”. Їм потрібна ціла АЕС, але з невеликими ушкодженнями, які потім буде легко відремонтувати та просто з неї качати енергію, але для себе. Якщо російські військові будуть тікати та почнуть стріляти по блоках по ЗАЕС, то знову ж таки, вони навіть бліндажі наші не можуть своїми ракетами пошкодить. АЕС міцна споруда. Але, якщо блоки будуть знаходитись в роботі, а вони переб’ють трансформаторні установки, знеструмлять, розіб’ють бокс з дизель-генераторами й т.д., то звісно це може призвести до катастрофи.
— До аварії на ЗАЕС? Які можуть бути наслідки?
— До аварії схожої на Чорнобильську. Найбільше постраждають люди, які знаходяться в 30-ти кілометровій зоні. Крім того, шкода саму АЕС. Це дуже серйозний об’єкт нашої економіки, вона дає майже половину усієї електроенергії.
— Що люди, які живуть в цій 30-ти кілометровій зоні, можуть почати робити вже зараз? Як підготуватися?
— У них має бути заготовлений йодид калію, це перше. Йодна профілактика має бути обов’язково, вона нікому не завадить. Друге — мають щільно закриватися вікна. Я не знаю звісно як це говорити людям, над головами яких літають ракети та підриваються будинки, але це так. Жителям прилеглої зони потрібно буде зайти в приміщення, закрити вікна та перечекати деякий час, поки радіаційна хмара не впаде на землю. Далі звісно буде проводитися евакуація, когось будуть госпіталізовувати і т.д.
— Нещодавно станцію відвідала місія МАГАТЕ. Як ви вважаєте, чи достатня реакція місії на окупацію ЗАЕС та знаходження на її території російських військових?
— Представники МАГАТЕ змогли побачити хіба що якість підкинуті російськими військовими артефакти. Я вважаю, що МАГАТЕ насамперед мала б виключити рф з цієї організації. Це був би дуже серйозний удар. Якби рф цього боялася і розуміла, що МАГАТЕ може це зробити, тоді б у росії була б зовсім інша поведінка.
— Президент Володимир Зеленський нещодавно заявив, що окупанти хочуть під’єднати Запорізьку АЕС до російської мережі. Україна з цим не погоджується. Але наскільки це взагалі можливо?
— Це не швидко, але можливо. Україні, наприклад, щоб перепід’єднати на європейську мережу знадобився рік. Швидко це можливо зробити лише в тому випадку, якщо будуть професіонали, які знають ЗАЕС. Тобто без колаборантів вони не справляться. Але я думаю, що Україна не дасть їм цього зробити.