електроблюз_новини_світло

В Україні у середу підвищилось споживання електроенергії через суттєве зниження температури на сході і в центрі країни. Внаслідок цього зріс дефіцит потужності.

«Для забезпечення балансу в енергосистемі до всіх областей доведені ліміти споживання, які діють упродовж всієї доби – з 00:00 до 24:00. Вже з 7:00 у Дніпропетровській та Харківській областях ліміти були критично перевищені, внаслідок чого для збереження стабільної роботи енергосистеми були застосовані аварійні відключення»,- повідомили в Укренерго.

Зазначається, що в окремих областях внаслідок поривчастого вітру є пошкодження у мережах операторів системи розподілу, ведуться ремонтні роботи.

У прифронтових регіонах на сході та півдні ситуація з електропостачанням залишається складною через значні пошкодження електромереж внаслідок високої активності бойових дій.


Кабінет міністрів схвалив проведення в Україні бета-тестування програми безкоштовного обміну старих електричних ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи.

«Сьогодні уряд ухвалює рішення, завдяки якому суми в комунальних платіжках будуть ще меншими. Мова йде про програму безкоштовного обміну старих електричних ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи. З 16 січня розпочинаємо програму в режимі бета-тестування», — повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

На першому етапі планується замінити до 500 тисяч ламп у шести регіонах України. Після цього орієнтовно за два тижні проєкт запуститься у звичайному режимі по всій території Україні.

Кожен українець зможе подати заявку через сервіс держпослуг Дія, а потім отримати п’ять нових ламп у найближчому відділені Укрпошти.


Споживання електроенергії росте, тому світло, найбільш імовірно, вимикатимуть і у світло-сірих зонах графіка.

«Обсяги обмежень зараз такі, що світло, найбільш імовірно, відключатимуть у світло-сірих зонах графіка. Це складно прийняти після тривалого часу без відключень, але така наша нова реальність зараз. Генерація не збільшиться, а споживання росте. То той самий дефіцит стає більшим», — повідомив генеральний директор енергопостачальної компанії Yasno Сергій Коваленко.

Крім того, він заявив, що поновлення відключень електроенергії після новорічних свят пов’язане як з загальним дефіцитом генерації, так і з похолоданням та поновленням роботи певних виробничих потужностей.


Регулятор перевірить ще сім операторів систем розподілу за зверненнями споживачів щодо недотримання графіків відключень.

Так, НКРЕКП планує перевірити «Волиньобленерго», «ДТЕК Київські електромережі», «ДТЕК Київські регіональні електромережі», «ДТЕК Одеські електромережі», «Полтаваобленерго», «Прикарпаттяобленерго» та «Хмельницькобленерго».

Підставою для проведення позапланових перевірок стали звернення побутових споживачів про недотримання операторами систем розподілу (ОСР) графіків відключень від електропостачання.


Окупанти перетворили Запорізьку атомну електростанцію на військову та ремонтну базу.

«Внаслідок окупації відбулася значна деградація ядерної та радіаційної безпеки на Запорізькій атомній електростанції. Перебування російських військових, зброї, вибухівки, військової техніки на ЗАЕС немає нічого спільного з дотриманням ядерної та радіаційної безпеки. Фактично окупанти перетворили ЗАЕС у військову базу, і в ремонтну базу», — заявив в.о. голови Держатомрегулювання Олег Коріков.

За його словами, на ЗАЕС відбувається ремонт військової техніки окупантів.

«Ці дії по перетворенню ЗАЕС на базу є цілком неприйнятними», — наголосив Коріков.

Крім того, він додав, що Запорізька АЕС через окупацію росіянами перетворилася з фактично виробника електрики на споживача і нагадав, що усі шість енергоблоків перебувають в зупиненому стані.

При цьому Коріков переконаний, що спроби росіян фактично вкрасти ЗАЕС та електрику, яку вона може виробляти, ні до чого не приведуть.

«Щодо того чи можливо підключити ЗАЕС до енергосистеми Росії, то ми вже бачили ці спроби, й ці спроби невдалі, завершилися нічим. Тому ми переконані, що всі подальні намагання окупантів фактично вкрасти ЗАЕС та електрику, яку вона може виробляти також ні до чого не приведуть», — сказав він.


Україна з 1 січня імпортує електроенергію у невеликих обсягах.

«Наразі імпорт невеликий, але він триває з 1 січня. Ба більше, ми надали можливість підприємствам закуповувати (електроенергію за кордоном. – ред.)», – сказав міністр енергетики України Герман Галущенко, передає агентство «Інтерфакс-Україна».

За його словами, питанням імпорту сьогодні займається багато трейдерів – не лише державний ЕКУ, а й приватні ЕРУ, група ДТЕК.

За його словами, Міненерго погодило комерційні перетоки між країнами ЄС та Україною (спільно з Молдовою) в обсязі 0,7 ГВт вночі та 0,6 ГВт вдень.

Цих обсягів недостатньо для повного покриття дефіциту потужностей у вечірній піковий період, проте залучення імпорту значно знижує обсяг небалансу.


У застосунку Дія запустили бета-тестування програми безкоштовного обміну старих електричних ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи.

Як повідомила пресслужба Дії, долучитися можуть громадяни України віком від 18 років. Також є ще дві умови:

  • наявність РНОКПП (податковий номер);
  • громадянин раніше не отримував лампочки на Укрпошті.

На етапі бета-тесту послуга буде доступна у Вінниці, Черкасах, Одесі та Львові.


Наразі генераторами обладнано 50% торговельних точок продовольчих мереж. До кінця місяця з альтернативними джерелами живлення будуть уже 55% магазинів.

Як повідомляє Укрінформ з посиланням на Асоціацію рітейлерів України, до кінця лютого продуктовий рітейл обладнає альтернативними джерелами живлення 60-70% своїх торговельних точок.

Зазначається, що ці цифри свідчать про те, що вітчизняний бізнес дуже швидко адаптується до викликів сьогодення і готовий інвестувати в обладнання для подальшої роботи.

Проте, торгівельним мережам доводиться пристосовуватися не лише до перебоїв з електрикою, а й до змін споживацьких уподобань, викликаних економічною ситуацією в Україні. Купівельна спроможність українців погіршується.