В продовження теми — вчора в засобах масової інформації з’явилось повідомлення з посиланням на прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо створення в Україні центрів Індустрії 4.0 на базі індустріальних та наукових парків, університетів.

За його словами, основне їх завдання – координація процесу впровадження та розроблення перспективних технологій, підготовка відповідних спеціалістів, формування зв’язків між бізнесом, який розробляє сучасні технології, та виробничими підприємствами.

Электроблюз-АППАУ-Юрчак

У зв’язку з цим Електроблюз звернувся за коментарем до генерального директора Асоціації підприємств промислової автоматизації України (АППАУ), координатора руху «Індустрія 4.0 в Україні» Олександра Юрчака. Його пряма мова:

Ми раді вітати постанову Кабміну про створення центрів 4.0 в Україні. Концепція центрів 4.0 започаткована нашою асоціацією в 2018 році, в тому ж році було прийнято рішення про їх створення на базі провідних технічних університетів.

Перші центри 4.0 АППАУ відкрила в Одесі, Харкові та Києві. Водночас їх розвиток без підтримки держави, включно зі створенням нормативно-правової бази, йшов складно. Практично на сьогодні ми не можемо похвалитись будь-якими значними успіхами в їх розвитку, в першу чергу, у виконанні головних ролей, які були на них покладені, – як освіта-просвіта ринку в технологіях 4.0, нові інноваційні розробки, облік та об’єднання інноваторів на регіональному рівні тощо. Для виходу на справжню співпрацю з ринком університети потребують значних внутрішніх змін, а для цього потрібно й правове регулювання, й звісно – інвестиції.

В цьому контексті, постанова уряду є важливою, оскільки вона на державному рівні визначає та закріплює ролі та завдання центрів 4.0, їх показники ефективності тощо. На жаль, тут чітко не визначені механізми фінансування цих центрів, але ще раз – це тільки перший й тому важливий крок вперед.

Важливо відзначити, що це загалом перший дієвий крок уряду назустріч нашим ініціативам, які викладені в проєкті стратегії Індустрії 4.0 від 2018 року. Крім розвитку центрів 4.0 там зазначено ще більше 10 важливих проєктів – напрямів розвитку, більша частина яких ввійшла в 2020-му в Нову економічну стратегію України (НЕС 2030). Ні стратегія, ні окремі проєкти не мали ніякої ще підтримки держави – окремі проєкти АППАУ виконує самостійно, власним коштом та ресурсами й за допомогою міжнародних донорів. Тому впродовж всіх цих років експерти нашої асоціації та платформи Industry4Ukraine тісно співпрацювали з мінекономіки по просуванню як стратегії, так і окремих проєктів. Адже ніде в світі стратегія Індустрії 4.0 не робиться самим бізнесом – роль держави є ключовою в цій сфері.

Ця постанова враховує не всі, але більшість наших пропозицій, наданих восени 2020-го. Тому ми вдячні уряду за цей перший крок й сподіваємось на продовження.

Тож, далі – буде. Електроблюз уважно слідкуватиме за тим, як реалізовуватиметься амбітний, але досить необхідний для нашої країни урядовий проєкт.