В продовження теми – вчора в засобах масової інформації з’явилось повідомлення з посиланням на прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо створення в Україні центрів Індустрії 4.0 на базі індустріальних та наукових парків, університетів.

За його словами, основне їх завдання – координація процесу впровадження та розроблення перспективних технологій, підготовка відповідних спеціалістів, формування зв’язків між бізнесом, який розробляє сучасні технології, та виробничими підприємствами.

Электроблюз-АППАУ-Юрчак

У зв’язку з цим Електроблюз звернувся за коментарем до генерального директора Асоціації підприємств промислової автоматизації України (АППАУ), координатора руху «Індустрія 4.0 в Україні» Олександра Юрчака. Його пряма мова:

Ми раді вітати постанову Кабміну про створення центрів 4.0 в Україні. Концепція центрів 4.0 започаткована нашою асоціацією в 2018 році, в тому ж році було прийнято рішення про їх створення на базі провідних технічних університетів.

Перші центри 4.0 АППАУ відкрила в Одесі, Харкові та Києві. Водночас їх розвиток без підтримки держави, включно зі створенням нормативно-правової бази, йшов складно. Практично на сьогодні ми не можемо похвалитись будь-якими значними успіхами в їх розвитку, в першу чергу, у виконанні головних ролей, які були на них покладені, – як освіта-просвіта ринку в технологіях 4.0, нові інноваційні розробки, облік та об’єднання інноваторів на регіональному рівні тощо. Для виходу на справжню співпрацю з ринком університети потребують значних внутрішніх змін, а для цього потрібно й правове регулювання, й звісно – інвестиції.

В цьому контексті, постанова уряду є важливою, оскільки вона на державному рівні визначає та закріплює ролі та завдання центрів 4.0, їх показники ефективності тощо. На жаль, тут чітко не визначені механізми фінансування цих центрів, але ще раз – це тільки перший й тому важливий крок вперед.

Важливо відзначити, що це загалом перший дієвий крок уряду назустріч нашим ініціативам, які викладені в проєкті стратегії Індустрії 4.0 від 2018 року. Крім розвитку центрів 4.0 там зазначено ще більше 10 важливих проєктів – напрямів розвитку, більша частина яких ввійшла в 2020-му в Нову економічну стратегію України (НЕС 2030). Ні стратегія, ні окремі проєкти не мали ніякої ще підтримки держави – окремі проєкти АППАУ виконує самостійно, власним коштом та ресурсами й за допомогою міжнародних донорів. Тому впродовж всіх цих років експерти нашої асоціації та платформи Industry4Ukraine тісно співпрацювали з мінекономіки по просуванню як стратегії, так і окремих проєктів. Адже ніде в світі стратегія Індустрії 4.0 не робиться самим бізнесом – роль держави є ключовою в цій сфері.

Ця постанова враховує не всі, але більшість наших пропозицій, наданих восени 2020-го. Тому ми вдячні уряду за цей перший крок й сподіваємось на продовження.

Тож, далі – буде. Електроблюз уважно слідкуватиме за тим, як реалізовуватиметься амбітний, але досить необхідний для нашої країни урядовий проєкт.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.