Электроблюз-Eaton-Xiria-распредустройство

У 2020 році компанія Eaton відзначила 60 років лідерства у галузі виробництва екологічних розподільчих пристроїв. Вона є першою в галузі компанією, яка не використовує шкідливий газ SF₆.

У цьому контексті Електроблюз (новини електротехніки, ринок електротехніки, електротехнічний ринок) поспілкувався з генеральним директором «Ітон Україна» Андрієм Коробкою.

– Компанія Eaton вважається лідером у галузі виробництва розподільчих пристроїв, що не містять шкідливого газу SF6. Власне, чому?

– Eaton посідає провідне місце у виробництві розподільчих пристроїв середньої напруги, що не містять SF6, уже протягом 60 років. Тобто, починаючи з 1960-х років, коли для операторів розподільчих систем було запропоноване компактне рішення – вироби марки Magnefix.

Щоб задовольнити попит, у Іспанії, Південно-Африканській Республіці й Австралії було налагоджено виробництво. Для виготовлення цього компактного розподільчого пристрою була застосована ізоляція з литої смоли, яка дала змогу зробити пристрій безпечним і малогабаритним.

У 2003 році Eaton придбала електротехнічний підрозділ Delta PLC, до якого входили бренди Holec, MEM і Bill. У 1980-х роках компанія Holec Group прийняла важливе рішення виключити використання виробів, що містять SF6. Компанія була стурбована небезпекою SF6 для навколишнього середовища й комплексними заходами безпеки, потрібними для роботи із цим виробом.

У 2002 році Eaton вивела на ринок Xiria, повністю сучасну розподільну систему. Xiria виконано в металевому корпусі із застосуванням інтелектуальної конструкції діелектричної частини й технології комутації у вакуумі.

Розподільчі пристрої Xiria можна використовувати в різних системах: сонячних електростанціях, комерційних і промислових будівлях, центрах оброблення даних, автотранспортній і залізничній інфраструктурі, а також у блоках кільцевої магістралі (RMU) операторів великих розподільчих мереж. Ці пристрої, зокрема, були встановлені в найдовшому в Нідерландах наземному тунелі Гааспердаммер і на великому українському цементному заводі «Івано-Франківськцемент». У прийдешні роки ми постачатимемо Xiria оператору мережі з Нідерландів Stedin, який завдяки цьому знизить використання газу SF₆ у середньому на 1950 кг SF₆ на рік.

У 2020 році Eaton відзначив певний ювілей – було вироблено 1 млн панелей розподільчих пристроїв, що не містять SF₆. Їх встановлено в 60 країнах світу в складі різноманітного обладнання на більш, ніж 3 тис. об’єктах.

Компанія Eaton завжди займала провідні позиції у сфері інновацій – протягом останніх 60 років ми створили понад 200 запатентованих винаходів, пов’язаних із вакуумними вимикачами. Один із цих патентів полягав у досягненні низького рівня струмів, що перериваються у вакуумній камері, і мінімального зношування контактів.

Завдяки належному асортименту вакуумних камер механізм перемикання може бути спрощений, вимикачі навантаження із запобіжниками можуть бути замінені на компактні автоматичні вимикачі, а великі та громіздкі масляні вимикачі стають зовсім непотрібними. Вакуумні вимикачі є настільки надійними, що стала можливою навіть конструкція розподільчого пристрою зі стаціонарним вимикачем.

Автоматичні вимикачі з використанням вакуумних камер, як правило, не потребують обслуговування та не передбачають утворення токсичних побічних продуктів (H2F10, HF тощо), як у випадку з вимикачами, що містять SF6.

Протягом останніх 60 років галузь виробництва розподільчих пристроїв кардинально змінилася. Як правило, перемикання здійснювалося з використанням масла, повітря, газу (зокрема SF₆), тоді як сьогодні все частіше використовуються вакуумні вимикачі. Ізоляцію з використанням газу SF6 можна замінити відповідною конструкцією діелектричної частини й використанням твердих ізоляційних матеріалів і повітря.

– Чому газ SF₆ є таким небезпечним?

– Розподільчі пристрої – це поєднання електронних вимикачів, запобіжників та (або) автоматичних вимикачів, які контролюють потік електроенергії. Вони застосовуються для контролю, ізоляції та (або) захисту електрообладнання та людей від несправностей і пошкоджень на об’єктах кінцевого споживача у випадку струмового перевантаження або короткого замикання. Ізоляційним матеріалом може бути повітря, газ (наприклад, SF6) або, як у нашому випадку, для цього використовується вакуумна технологія.

SF6 є одним із семи парникових газів, перелічених у Кіотському протоколі та Банку даних небезпечних речовин (Hazardous Substances Databank, HSDB). Викид в атмосферу одного кілограма SF6 має такі ж наслідки для глобального потепління, як майже 24 тонни (а саме 23 500 кг) CO2.

Він також вважається найнебезпечнішим парниковим газом з очікуваною тривалістю перебування в атмосфері понад 3200 років. Під час розкладання SF6 (головним чином через тепло, спричинене виникненням електричної дуги) виробляються побічні продукти, такі як HF, SOF2, SO2F10, SO2, які є дуже небезпечними для життя людей і тварин.

В останні роки більш широка проблема впливу SF6 на посилення парникового ефекту ускладнюється розповсюдженням екологічних джерел енергії. Тоді як раніше енергетичні потужності в основному базувалися на декількох великих установках, таких як вугільні та газові електростанції, сьогодні революція у сфері відновлюваної енергетики для електропостачання означає будівництво набагато менших вітрових і сонячних електростанцій. Кожна із цих електростанцій потребує власного набору розподільчих пристроїв, небезпека яких, у випадку вмісту SF6, полягає у викиді небезпечних ізолюючих газів в атмосферу.

– Які переваги розподільчих пристроїв, що не містять SF₆?

– Сімейство розподільчих пристроїв середньої напруги виробництва компанії Eaton – це екологічно обґрунтована відповідь на важливі сучасні та майбутні енергетичні проблеми. Наш асортимент екологічних розподільних пристроїв містить Magnefix, Xiria, MMS і UX.

Ми не використовуємо шкідливий газ SF6, натомість ми використовуємо вакуумну технологію, яка є кориснішою для навколишнього середовища, мінімізує потребу обслуговування, пропонує вищий рівень безпеки експлуатації, значно збільшує кількість безпечних операцій перемикання й запобігає дорогій процедурі утилізації.

Розподільчі пристрої середньої напруги Xiria, об’єм постачання яких сягнув 100 000 панелей, є прикладом того, як інтелектуальна конструкція та передова технологія можуть підтримувати показники стійкості.

З-поміж усіх розподільчих пристроїв СН наша вакуумна технологія СН для ізоляції та комутації забезпечує найменший вплив на навколишнє середовище протягом усього життєвого циклу виробу.

Переваги розподільчих пристроїв, що не містять SF6, наведено нижче:

• вони є економічно ефективними. Сьогодні капітальні витрати на виробництво вимикача, що не містить SF6, приблизно на 20 % більші, ніж на альтернативні варіанти із SF6, які є в продажу. Світові обсяги реалізації відносно невеликі, але в разі збільшення масштабів виробництва витрати знизяться. Він також забезпечує нижчі витрати на обслуговування та мінімальні витрати після закінчення терміну експлуатації

• технічна обґрунтованість. Розподільчі пристрої, що не містять SF6, є вже давно. Вони мають еквівалентні параметри сили струму, характеристики короткого замикання й фізичний розмір. Для їх упровадження відсутні технічні бар’єри

• енергоефективність. Немає збільшених витрат, пов’язаних із використанням вимикачів, що не містять SF6

• надійність. Вони є більш надійними, більш придатні до умов експлуатації, у яких потрібно проводити часті комутації.

– Як на законодавчому рівні врегульовані норми щодо SF6?

– Відповідно до Кіотського протоколу 2007 року ЄС заборонив використання SF₆ у багатьох галузях, таких як спортивне взуття, тенісні м’ячі, автомобільні шини та подвійне скло. Однак, враховуючи лобіювання виробників, розподільчі пристрої були виключені, оскільки було визнано, що вони не є доцільною альтернативою SF6, як, наприклад, ізолятор розподільчих пристроїв СН, який задовольняв усі потреби галузі.

У липні Європейська комісія переглянула своє положення про фторовмісні гази через розгляд сфери дії первинного законодавства 2006 року та прийняла рішення про доцільність розширення заборони на використання SF₆ у промисловості, включивши його використання в розподільчі пристрої середньої напруги (СН).

Тим часом роль газу як одного з головних факторів глобального потепління постійно зростає, і показники Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США вказують на те, що за останні двадцять років концентрація SF6 у нашому повітрі зросла більш ніж удвічі. Для порівняння, кількість вуглекислого газу в атмосфері зросла приблизно на 11 % за той самий період.

ЄС розраховує на те, що держави-члени зобов’яжуться пришвидшити зменшення викидів CO₂ (на 50 % до 2030 року), тому повна заборона SF₆ є лише питанням часу.

Законодавство ЄС у сфері використання електроенергії вимагає більш активної участі споживачів у виробництві електроенергії, що в подальшому збільшить попит на нові розподільчі пристрої.

Ми всі можемо досягти прогресу в розвитку більш екологічної розподільної мережі. Вплив SF6 надто довго був непомітним. Підвищення інформованості покупців розподільчих пристроїв означає збільшення кількості тендерів з урахуванням потреб навколишнього середовища. Підвищення інформованості споживачів означає, що ці компанії можуть із гордістю повідомляти про своє рішення захищати навколишнє середовище. І, зрештою, підвищення інформованості директивних органів означає збільшення шансів на рішучі дії в напрямку потреб нашого навколишнього середовища. Це довготривалий процес, але цей шлях всім нам треба пройти.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.